Balustrady schodowe i poręcze

Jednym z głównych elementów bezpieczeństwa schodów są poręcze i balustrady, które pomagają zapobiegać upadkom i urazom. Te elementy schodów mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno lub szkło, w celu uzyskania różnych efektów wizualnych. Rodzaj balustrady schodowej i rodzaj zastosowanej poręczy będzie miał również wpływ na wygląd klatki schodowej.

Poręcz a balustrada: jaka jest różnica?

Poręcz i balustrada to dwie różne części schodów. Poręcz to część schodów, którą ludzie trzymają, aby łatwiej i bezpiecznie wchodzić po schodach i z nich schodzić. Poręcz musi zapewniać stabilność i ciągłe prowadzenie wzdłuż schodów. Może być wykonana z różnych materiałów i mocowana do ściany, wysuwana z boku szyny schodowej lub ustawiona na tralkach (pionowych słupkach) ulokowanych po otwartej stronie schodów.

Balustrada to barierka, która zapobiega wypadnięciu ludzi ze schodów. Balustrada musi być na tyle mocna, aby nie pękła, gdy człowiek na nią upadnie lub się o nią oprze. Balustrady mogą być wykonane z różnych materiałów i w różnym stylu. Można spotkać balustrady w formie prostych pionowych słupków, aż po nowoczesne balustrady kablowe.

balustrady Suwalki

Jaki jest najlepszy materiał na poręcze i balustrady schodowe?

Wybór najlepszego materiału na poręcze i balustrady schodowe zależy od otoczenia i oczekiwanego wyglądu. Metale takie jak stal, aluminium i kute żelazo są często wybierane w instytucjach otoczenia biznesu, środowiskach komercyjnych i przemysłowych. Szkło jest często używane, gdy liczy się widok poza balustradą, a drewno nadaje klasyczny i ciepły wygląd przestrzeni.

Stal jest popularnym materiałem, zarówno na poręcze schodowe, jak i balustrady schodów wyjściowych w budynkach użytku komercyjnego oraz na schodach przemysłowych. Stal idealnie sprawdza się jako materiałem na policzki schodowe. Do budowy poręczy i balustrad często wykorzystuje się stal ocynkowaną lub nierdzewną, która zapobiega rdzewieniu.

Zastosowanie poręczy schodowych z drewna

Drewniane poręcze są zwykle spotykane w domach i budynkach mieszkalnych. Zastosowanie drewnianych poręczy może być różne, od pokładów, przez schody garażowe, aż po wielkie klatki schodowe w starszych domach. Drewniane poręcze mogą być również łączone z bardziej nowoczesnymi materiałami balustrad, takimi jak metal lub szkło, aby nadać im niepowtarzalny styl.

Zastosowanie balustrad schodowych z drewna

Balustrady drewniane zwykle można spotkać w wejściach oraz pomieszczeniach tradycyjnie stylizowanych rezydencji i budynków. Drewniane balustrady, podobnie jak drewniane poręcze, można łączyć z innymi materiałami, aby tworzyć schody o współczesnym wyglądzie.

Zastosowania szklanej poręczy schodowej

Szkło nie jest materiałem, które zwykle używa się do poręczy schodowych. Zazwyczaj na poręcze ze szklanymi balustradami stosuje się inne materiały, takie jak drewno lub metal.

Zastosowania szklanych balustrad schodowych

Balustrady szklane są powszechnie spotykane w nowoczesnych budynkach komercyjnych i domach i mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Panele szklane użyte do balustrady schodowej mogą być obramowane stalą nierdzewną lub aluminium w całości lub częściowo. Mogą być również bezramowe.

Jakie są rodzaje poręczy na schody?

Poręcze mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów, w tym drewna i różnych metali. Istnieją jednak tylko dwa różne typy konstrukcji poręczy – zintegrowane i montowane na ścianie. Cechą poręczy zintegrowanych (montowanej na poręczy) jest to, że wystaje na ścieżkę wyjścia i zapewnia użytkownikowi wsparcie oraz możliwość chwycenia. Montuje się po jednej lub obu otwartych stronach schodów.

Poręcz ścienna przymocowane jest do ściany i stosuje się ją zamiast zintegrowanej poręczy z poręczami. Poręcze stalowe naścienne są zwykle wykonane z okrągłej rury lub rur. Stosuje się je po stronie zamkniętej lub przyściennej klatki schodowej. Mogą być również stosowane po jednej lub obu stronach schodów.

Pozostałe aktualności

Nasza oferta

Zabudowy balkonowe

Przytulna i wygodna przestrzeń do spędzania wyjątkowych chwil.
Zadaszenia tarasów w Suwałkach

Ogrody letnie i zimowe

Zabudowa tarasu to przestrzeń w otoczeniu zieleni do relaksu.
Zadaszenie tarasu Puńsk

Zadaszenia

Zadaszenie tarasu to skuteczna ochrona przed wiatrem i złą pogodą.
balustrada zewnetrzna suwalki

Balustrady

Balustrady balkonowe o różnorodnej fakturze i kolorystyce.
crosschevron-right